Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Cvičení kynologických týmů z celé ČR se účastnil i náš kynolog se svými psy Vytvořit článek
Cvičení kynologických týmů z celé ČR se účastnil i náš kynolog se svými psy
HZS Pardubického kraje - 12. 09. 2022    157    0 Líbil se vám tento článek?

V uplynulých dnech se uskutečnilo cvičení kynologických týmů z celé ČR s atestační zkouškou Ministerstva vnitra pro vyhledávání v sutinách a pro týmy, které jsou na tyto atesty přihlášené.

Se svými perfektně vycvičenými psy Britem Hubertusem a Darrenem se účastnil i náš psovod HZS Pardubického kraje nprap. David Hynek.

Instrukčně metodické zaměstnání organizovalo MV – GŘ HZS ČR a bylo pod dohledem členů Odborné kynologické komise. Místem cvičení bylo vybráno Ralsko a přilehlé okolí. „Všichni psovodi si museli vytvořit základnu na bývalém vojenském letišti Hradčany, kde si postavili stany a další zázemí. Praktická zaměstnání byla velmi pestrá. Nacvičovalo se prohledávání velkého množství budov jako bývá při živelních pohromách, mezi které by patřilo například tornádo na Moravě, ale i důkladné prohledávání sutin v malém rozsahu. Zkoušela se vhodná taktika nasazení při různých situacích, střídání psů, opakované nasazení a překrývání, tedy prohledání sutiny i dalšími psy,“ přibližuje náročný výcvik hasičský kynolog nprap. David Hynek, DiS.

Pracovalo se v týmech od rána do pozdních nočních hodin. Při cvičení se zkoušel také transport psů na místo nasazení pomocí vrtulníku. A další den všechny čekalo kondiční prověření. „Čekal nás pěší přesun o délce asi 8 km. Na trase bylo 5 úkolů, mezi které patřilo prohledání sutiny, transport celého týmu se psy na raftu za použití jen jednoho pádla, lanový travers přes vodní hladinu, vědomostní test pro psovody a odolnost psa „nesežrat“ nastražené dobroty na stanovišti a u cíle na nás čekal úkol pro psy – překonání zavěšeného lanového žebříků ve vodorovné poloze,“ prozrazuje obtížné prověření znalostí a umu David Hynek.

Komplikací při plnění úkolů bylo počasí. Většina týmů si vyzkoušela i přežití v terénu za silné bouřky a průtrži mračen, která cvičící zastihla. Zakončení cvičení patřilo vyhodnocení.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...