Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Nemocnice se připravují na pacienty s covidem-19 Vytvořit článek
Nemocnice se připravují na pacienty s covidem-19
Nemocnice Pardubického kraje - 05. 11. 2021    213    0 Líbil se vám tento článek?

Počet hospitalizovaných pacientů se za minulý týden zdvojnásobil, infekční oddělení v Pardubicích navýšilo kapacitu lůžek a v druhé polovině týdne se do provozu uvádějí covidové jednotky, nemocnice se tak s půlročním odstupem vrací k opatřením, která rušila v květnu letošního roku. Narůstající počty pacientů s covidem pak mohou zkomplikovat i přístup k omezitelné péči.

Po půlroce se počty pacientů hospitalizovaných v Nemocnici Pardubického kraje vrací do situace, která odpovídá letošnímu květnu. „V nemocnici je aktuálně osmdesát pacientů s covidem-19 a šest z nich vyžaduje intenzivní péči. Oproti minulému týdnu jde o dvojnásobek,“ vysvětluje generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. „Minulý týden navýšilo kapacitu infekční oddělení Pardubické nemocnice, už tento týden však tato lůžka nebudou stačit, a v Pardubicích se tak vracíme do režimu covidových stanic,“ pokračuje generální ředitel.

 

První vznikne už v pátek na neurologickém oddělení a nabídne 24 nových lůžek. Stejnou lůžkovou kapacitou bude disponovat i covidová stanice na oddělení geriatrie, kterou nemocnice otevře v sobotu. Pardubická nemocnice tak bude od víkendu disponovat necelou stovkou standardních lůžek pro covidové pacienty.

 

Připravují se i jinde v kraji

 

Nemocnice má pro případ nepříznivého vývoje epidemiologické situace vypracovaný interní plán. „V tuto chvíli už jsme překročili fázi, kdy všechny pacienty s covidem hospitalizujeme na jednom infekčním oddělení. Izolační covidové oddělení mají nově ve Svitavách, kde k tomuto účelu slouží oddělení urologie. Nějakou dobu už pak funguje i v Ústí nad Orlicí a v Litomyšli, kde jsou pacienti s covidem hospitalizováni v rámci interen,“ vypočítává Tomáš Gottvald.

 

Nemocnice dlouhodobě sledují vývoj epidemiologické situace a průběžně reagují na změny. Od 1. listopadu jsou například ve všech nemocnicích zakázané návštěvy (info zde). Vzhledem k vývoji a podle aktuálních počtů nemocných zřizujeme buď izolační pokoje, nebo celé covidové stanice. Zvyšující se počet hospitalizovaných může mít vliv na potenciální útlum omezitelné péče. 

 

Očkování jako řešení

 

Očkovací místa NPK zaznamenala oproti minulým týdnům zvýšený zájem. Důvodů je několik – zkrácením intervalu mezi aplikací třetí posilovací dávky na šest měsíců počínaje, zpoplatněním PCR a AG testů konče. „Zareagovali jsme navýšením kapacity našich očkovacích míst, nicméně naše možnosti rozhodně nejsou neomezené,“ vysvětluje Lucie Bareková, ústavní epidemioložka a koordinátorka očkování v NPK, a dodává, že pořád tvoří podstatnou část zájemců o očkování ti, kteří si přišli pro třetí dávku, zvyšuje se však i zájem prvoočkovanců, například ve Svitavách to je víc než polovina zájemců.

 

Všechna očkovací místa jsou dnes umístěna přímo v nemocnicích. Limitem jsou zde zejména stavebně-technické dispozice areálů, v Pardubicích i složitá dopravní situace. Navzdory tomu, že se nemocnice snaží dělat maximum, bez pomoci primárního sektoru, jako jsou praktici či ambulantní specialisté, se neobejdou. Už jen proto, že pokud se zopakuje situace z loňského podzimu a jara letošního roku, bude zdravotníků třeba především na odděleních.


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...