Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Nový pilíř nadjezdu je hotov Vytvořit článek
Nový pilíř nadjezdu je hotov
Statutární město Pardubice - 05. 11. 2021    275    0 Líbil se vám tento článek?

Rekonstrukce nadjezdu u pardubické nemocnice se posunula za bod zlomu. Stavbaři právě dokončují stavbu pilíře, který byl natolik poškozen, že musel být nahrazen novým. Po třech týdnech bude možno položit desku a práce na rekonstruovaném mostě půjdou do finále. Hotovy by měly být podle aktualizovaného harmonogramu v dubnu příštího roku.

 

Kyjevská

„Prodloužení termínu znovuotevření tohoto frekventovaného nadjezdu o pět měsíců je nepříjemné, ale bohužel nutné. Technický stav jednoho z mostních pilířů byl tak špatný, že musel být na jeho místě postaven nový, což si vyžádalo nejen čas navíc, ale i zvýšené náklady,“ konstatoval primátor Pardubic Martin Charvát. „Nadjezd sloužil bez větších oprav nepřetržitě téměř 60 let. Není tedy divu, že až jeho rekonstrukce odhalila, v jak špatném je technickém stavu,“ dodal primátor.

 

 

 

Oprava a modernizace nadjezdu, který slouží motoristům nepřetržitě od roku 1964 a propojuje centrum Pardubic s městskou částí Pardubičky, začala v březnu letošního roku. První překvapení čekalo dělníky při demolici mostních říms, kde byla prokázána přítomnost azbestu. Odstranění a likvidace materiálu obsahujícího azbest prodloužilo již v začátcích dobu nutné uzavírky o několik týdnů.

 

 

 

Skutečný technický stav mostu, po němž denně projížděly tisíce vozidel, nákladní automobily a MHD nevyjímaje, odhalil až diagnostický průzkum ložisek a úložných prahů, který bylo možno provést až po zvednutí mostních polí. Ložiska, uložená pod deskami mostních polí, byla natolik zkorodovaná, že je nebylo možno repasovat, ale musí se nahradit ložisky novými.

 

 

 

Další průzkum ukázal, že stávající sanace pilířů a jejich hlavic není dostatečně soudržná a nelze ji tedy jen očistit, ale je třeba vrstvu celoplošně odstranit a provést novou sanaci. Další práce si vyžádá i odstranění příčin i důsledků dlouhodobého zatékání vody s obsahem posypové soli do stativ pilířů, jejímž důsledkem je koroze betonářské a předpínací výztuže.

 

 

 

Největší zdržení stavby ale způsobila degradace materiálu pilíře stojícího mezi železničním koridorem Praha - Česká Třebová a jižní spojovací kolejí.  Tady průzkum prokázal, že působením bludných proudů v blízkosti trakce a slané vody došlo k padesátiprocentnímu úbytku třmínkové výztuže a značnému narušení statiky pilíře. Poškozený pilíř se musel odbourat a nahradit pilířem novým. Dokončen byl před několika dny, nyní betonáři pracují na jeho hlavici, na níž bude možné, zhruba za tři týdny po dokončení, uložit desku mostního pole, která je základem pro samotnou vozovku.

 

Město na opravu nadjezdu získalo příslib dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, již dnes je ale zřejmé, že původní náklady na opravy, které se měly pohybovat kolem 240 milionů korun, budou minimálně o 20 milionů vyšší. Práce na mostě by měly skončit v dubnu 2022.

 

Tiskový úsek

 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...