Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Pernštejnské putování zlákalo lidi z různých koutů republiky Vytvořit článek
Pernštejnské putování zlákalo lidi z různých koutů republiky
Krajský úřad Pardubického kraje - 05. 11. 2021    203    0 Líbil se vám tento článek?

Pardubice/Lázně Bohdaneč - Letní cestovatelské putování Pardubickým krajem s Pernštejny zaujalo na 150 jednotlivců a rodin především z východních Čech. Mezi úspěšnými řešiteli soutěže ale byli také účastníci z Ostravy, Teplic nebo Ústí nad Labem. Patnáct hlavních cen vylosoval iniciátor oslav 500 let renesance ve východních Čechách, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, u příležitosti výlovu Bohdanečského rybníka. Správné řešení registrovalo po návštěvě všech patnácti míst celkem 37 jednotlivců.

 

 „Jsme na autentickém místě, ze kterého plynulo bohatství Pernštejnů po ukončení válek. Mapy z dob Pernštejnů v okolí vyznačují na dvě stovky rybníků a v Bohdanči bylo rybníkářské centrum. Proto právě tady můžeme vzdát hold Pernštejnům a radovat se z toho, co nám po nich i po pěti stoletích v celém kraji i na dalších místech zůstalo. Gratuluji všem úspěšným řešitelům,“ řekl Roman Línek na hrázi Bohdanečského rybníka.

 

Zájemci museli najít 15 stojanů na různých místech kraje (6 v Pardubicích, 2 v Lázních Bohdaneč, další v Kladrubech nad Labem, Chrudimi, na Kunětické hoře, hradu Litice, Zámku Litomyšl, v Lanškrouně a Moravské Třebové). Po jednoduchém zaregistrování odpovídali na otázky, které vyplývaly z textů na panelech, a sbírali groše do Vilémovy truhly. Při správných odpovědích jich shromáždili celkem 1521, což je také rok Vilémova úmrtí.

 

A výzvu k cestování po pernštejnských památkách si pochvalovali i účastníci: „Cestovatelská soutěž se nám moc líbila a zavedla nás na dosud nenavštívená místa. Měli jsme štěstí i na počasí a výlety do Pardubického kraje se nám opravdu vydařily. Jenom škoda, že při prohlídce zámku nelze Vilémovu truhlu vidět - ale Pernštejnské ženy byly super,“ napsala Jana Laštůvková. Dva vylosovaní ovšem získali spolu s dalšími dárky i vstupenky na mimořádné prohlídky pernštejnské truhly na Zámku Pardubice.

 

 „Vaši cestovatelskou soutěž jsem si opravdu užila. Nejen proto, že ráda cestuji, poznávám nová místa, ale dozvěděla jsem se i něco nového z historie. A protože skoro všechna místa nejsou daleko od mého bydliště, zvládala jsem jednotlivé výlety během odpoledne, kdy mám vycházky, protože od začátku července jsem na nemocenské. Jezdila se mnou moje dcera, která se mnou cestování sdílí,“ uvedla Jana Urbanová. „Moc děkuji za nápad cestovatelské soutěže, skvělé spojení turistiky a překrásné architektury, o které bych sám nejspíš nevěděl,“ konstatoval Jan Vaníček.

 

Účastníci ocenili publikaci 500 let renesance ve východních Čechách, která jim srozumitelně přibližuje všechny důležité mezníky, osobnosti, místa i dochované památky v kraji. Tato publikace je i volně i ke stažení na stránkách www.vilem500.cz.

 

Ceny do soutěže věnovali spoluorganizátoři soutěže – Pardubický kraj, Východočeské muzeum v Pardubicích, město Pardubice, Národní památkový ústav, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, ČSOB, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, Pardubický pivovar, Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč, město Lázně Bohdaneč, Zámek Moravská Třebová a Městské muzeum Lanškroun. A tak si všichni úspěšní řešitelé odnesli větší či menší dárečky v podobě upomínkových předmětů, vstupenek do kulturních institucí, památek, na koncert, do hřebčína nebo ZOO Dvůr Králové nad Labem. Radost měli také z batohů plných pardubického piva či z poukázky na vánočního kapra.

 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...