Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Pilot musel s vrtulníkem nouzově přistát Vytvořit článek
Pilot musel s vrtulníkem nouzově přistát
HZS Pardubického kraje - 22. 09. 2022    134    0 Líbil se vám tento článek?

Naštěstí se jednalo pouze o cvičení hasičů. 

Z vojenského letiště Pardubice odstartoval ve čtvrtek 22. září dopoledne vrtulník Mil Mi-17 a v průběhu cvičného letu došlo k zjištění závady na motorové části, kterou okamžitě hlásil pilot na řídící letový provoz a snažil se vrátit zpět.  Řídící letový provoz okamžitě zasáhl a spustil plnou pohotovost. Pilot následně, a to zejména vzhledem k situaci se rozhodl o okamžitě nouzově přistát na letišti v obci Veselí. Byl vyhlášen poplach – letecká nehoda mimo letiště.

Jednotkám hasičů, ať už vojenské hasičské jednotce či profesionálním hasičům z Přelouče a dále dobrovolným jednotkám z Choltic, Lipoltic a Přelouče, byl ihned vyhlášen poplach. Pilot vlivem závady provedl tvrdé nouzové přistání s následným požárem v motorové části a únikem paliva. Na palubě vrtulníku se nacházely 3 osoby, v nádrži bylo 2000 l paliva.

Takové bylo dnešní cvičení hasičů.

Po příjezdu první jednotky bylo okamžitě vytvořeno útočné vedení s přiměšovačem a pěnotvornou proudnicí. Přijíždějící další jednotky provedly doplňování hasebními prostředky, rozšíření útočného vedení, jištění, popřípadě posílení zasahujících hasičů (na místě byla vytvořena skupina pro hašení a záchranu).

„Prvořadým úkolem byla pochopitelně záchrana osob, lokalizace-izolace požáru a vytvoření bezpečného koridoru pro možnou záchranu, okolní ohniska požáru byla až druhořadá.

Hlavním cílem cvičení bylo získání informací a seznámení se s postupy při vzniku mimořádné události u letecké nehody a výcvik v hašení hořlavých kapalin pěnou,“ uvedl ke cvičení jeho velitel nprap. Milan Pavlíček ze stanice Přelouč.

Po uhašení požáru provedly na místě zásahu jednotky hasičů společně s leteckým personálem seznámení s praktickou ukázkou uvedení vrtulníku do bezpečného stavu (otevírání dveří, odpojení baterií, uzavření paliva) a základní taktické postupy při zásahu.

Důležitým bodem cvičení bylo také prověření informačního toku o vzniku mimořádné události v letovém provozu. Děkujeme majiteli letiště v obci Veselí za možnost uskutečnit zde cvičení.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...