Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Pobytové sociální služby na zámku Bystré končí, mají nové prostory Vytvořit článek
Pobytové sociální služby na zámku Bystré končí, mají nové prostory
Krajský úřad Pardubického kraje - 05. 11. 2021    207    0 Líbil se vám tento článek?

Domov na zámku Bystré slavnostně otevřel nové Aktivizační a administrativní centrum v rekonstruovaném objektu na ulici Školní v Bystrém. Vzniklo tu zázemí pro zaměstnance organizace, kteří zajišťují veškerou podporu všem provozům včetně pracovníků přímé péče. Klienti zde najdou bezbariérovou denní místnost a prostor pro různé aktivity. Na projekt za 16,5 milionu korun získal kraj téměř desetimilionovou dotaci z Evropské unie.

 

 „Tímto krokem se završuje transformace sociálních služeb v Domově na zámku v Bystrém a budovu zámku v tomto smyslu opouštíme. Všichni klienti dnes žijí v domcích či bytech, tedy v domácnostech podobných běžnému rodinnému bydlení. Jako poslední se v říjnu přestěhovala i celá administrativa Domova,“ říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola s tím, že se následně připravuje i změna názvu organizace, kterou projedná prosincové zastupitelstvo. Od ledna by to mělo být Centrum sociálních služeb Bystré.

 

 Domov na zámku Bystré má nyní celkem 98 klientů, kteří žijí v domcích a bytech v Bystrém a Poličce. V pobytové službě Domov se zdravotním postižením je 58 lidí, kteří bydlí v pěti domcích a dalších 20 v chráněném bydlení ve třech domcích. Ti nejsamostatnější klienti, kterých je celkem 16, si pak pronajímají byty a využívají službu Podpora samostatného bydlení. Kromě toho Domov poskytuje ambulantní sociální službu Sociálně terapeutické dílny. Tam dochází 21 klientů jak z pobytových služeb, tak i z rodin.

 

Pro administrativní provozy zakoupil Pardubický kraj před několika lety v centru města Bystré objekt, který nechal zrekonstruovat podle projektu projekční a inženýrské společnosti SINC s.r.o. Generálním dodavatelem byla společnost PP-GROUP.cz, s.r.o., která objekt ze třicátých let minulého stolení v žalostném technickém stavu převzala k rekonstrukci 1. července 2020.

 

 „Máme tu zázemí pro 13 klíčových zaměstnanců organizace. Sídlí zde ekonomický a personální úsek včetně vedení domova a zaměstnanců, kteří vykonávají technickou a administrativní správu všech transformovaných služeb a objektů,“ vysvětluje ředitel Domova Ivo Musil a pokračuje: „Aktivizační místnost nabídne od ledna prostor pro rozvíjení motoriky v tzv. senzomotorickém koutku a místo pro muzikoterapii i canisterapii. V rámci aktivizace bude probíhat také podpora ve vzdělávání, včetně finanční gramotnosti a využití bezbariérových IT technologií. Tímto se rozšíří nabídka aktivit pro naše klienty. Všichni zaměstnanci budou také využívat nové prostory pro odborné vzdělávání.“  

 

 Denní místnost s kuchyňským koutem je řešena jako multifunkční prostor, který budou moci využít i klienti pro získávání zkušeností s obsluhou drobných domácích spotřebičů za podpory pracovníka aktivizace. V místnosti se budou moci občerstvit, posedět, vypít kávu nebo čaj a najdou zde vhodné zázemí pro relaxaci a odpočinek. K využití je i prostorná zahrada, kde bude také zázemí pro sportovní aktivity, na zahradě je k dispozici skleník.

 

O budoucnosti samotného zámku Bystré, který je v majetku Pardubického kraje, zatím není rozhodnuto. „V nejbližším období zůstane celý areál ve správě Domova na zámku Bystré. Nechali jsme zpracovat základní objemovou architektonickou studii, která bude podkladem pro jeho optimální využití. O dalším postupu, který nevylučuje i prodej, bude vedení kraje jednat na konci prvního čtvrtletí příštího roku. Naším cílem je najít perspektivního uživatele celého areálu, který by přispěl k rozvoji této části Pardubického kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...