Dnes je 31. květen 2023, svátek má Kamila
Úvod Aktuálně Při přelévání benzínu pozor na statickou elektřinu Vytvořit článek
Při přelévání benzínu pozor na statickou elektřinu
HZS Pardubického kraje - 12. 10. 2022    202    0 Líbil se vám tento článek?

Pět jednotek hasičů likvidovalo během úterý 11. října požár garáže o velikosti 4 x 6 m v Kunčině na Svitavsku. Hasiči nasadili k nalezení všech ohnisek požáru i termokameru. Zjištěná ohniska byla následně zlikvidována. Jednotky musely vyskladnit dřevník, který se nacházel v blízkosti garáže. V místě požáru se nacházely 3 osoby, které se nadýchaly kouřem. Hasiči nasadili ještě před příjezdem zdravotníků kyslíkovou terapii. Na místě je ošetřila posádka zdravotnické záchranné služby.  

Dle slov vyšetřovatele hasičů přeléval muž benzín z jednoho kanystru do druhého pomocí kovového trychtýře. Po přelití muž vyndával trychtýř z kanystru a s největší pravděpodobností došlo k výboji statické elektřiny a začalo hořet hrdlo kanystru. V ten okamžik se muž pravděpodobně zalekl a kanystr převrhl. Muž může hovořit o štěstí, že nedošlo k jeho popálení.

Škoda byla předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 500 tisíc korun.

Pokud i vy se chystáte přelévat benzín, tak se vybavte antistatickou obuví i oblečením – lepší bude bavlněné triko než pletený vlněný svetr, který měl muž v době čerpání na sobě. Trychtýř doporučujeme plastový.

Statický náboj vzniká, když dva materiály s různými fyzikálními vlastnostmi přicházejí spolu do styku a opětovně se oddělují, nebo jejich třením anebo indukcí (pokud se materiál nachází v blízkosti elektrického pole). Velikost náboje je závislá na řadě faktorů, jako jsou materiál (jeho elektrické a fyzikální vlastnosti), teplota, vlhkost, tlak i rychlost oddělení materiálů. Čím větší je tlak nebo rychlost oddělení, tím větší je náboj, stejně tak platí, že čím rozdílnější jsou materiály z hlediska jejich vodivosti, tím větší je náboj).

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
K nehodě osobního vozu na silnici I/35 u čerpací stanice Gajer nedaleko obce Mikuleč vyjížděly složky integrovaného...
HZS Pardubického kraje - 03. 11. 2022
V první polovině tohoto týdne, tedy od 31.října do 2. listopadu, profesionální hasiči z lezecké skupiny ze stanice C...
SVITAVSKO – Pomozte nám s jeho ztotožněním.  Fotografie osobyPolicisté z Litomyšle...