Dnes je 8. prosinec 2022, svátek má Květoslava
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Krimi Sebeobrana pro zdravotníky Vytvořit článek
Sebeobrana pro zdravotníky
Policie ČR – KŘP Pardubického kraje - 04. 11. 2022    71    0 Líbil se vám tento článek?

CHRUDIM – Vše si mohli vyzkoušet i na vlastní kůži. 

Krajské ředitelství policie Pardubického kraje v rámci dobré spolupráce se Záchrannou zdravotnickou službou Pardubického kraje pro jejich zaměstnance uspořádalo jednodenní školení sebeobrany. Nejednalo se však pouze o strohou teorii, vše si mohli účastníci i prakticky vyzkoušet.  

Teoretickou část zajišťoval náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Pardubického kraje pro vnější službu plk. Mgr. Miloslav Houdek. Tu praktickou měl na starosti policejní instruktor por. Mgr. Petr Bačkovský.

Po krátké přednášce v učebně Územního odboru Chrudim, která byla zaměřená na specifika sebeobrany pro záchranáře, včetně právního rámce, následoval praktický nácvik v tělocvičně. Základem nácviku se stal tzv. Anti Ambush Model, z českého sebeobranného systému RBSD Olomouc (Reality Based Self Defese). Účastníci si měli možnost procvičit zejména reakci na nenadálý útok z tzv. konverzační vzdálenosti a použití slzotvorného spreje.

Záchranáři nemají úkol se s někým prát, ale je dobré vědět, jak v takové situaci reagovat a jak se chovat. „Bohužel útoky a napadení záchranářů nebývají výjimkou, z čehož plyne i potřeba naučit posádky ZZS základní taktické chování a reakce při vzniku sebeobranné situace“ uvádí plk. Houdek. U reálné sebeobrany na ulici je důležité správné vyhodnocení celé situace, vzdálenost a komunikace. V případě fyzického napadení je pak klíčové nasazení, nezamrznutí, kontrolovaná agresivita a správná aplikace naučených technik. Stejně důležitý je systematický a pravidelný nácvik daných technik a fyzická příprava.

A jaká jsou obecná doporučení nejen pro zdravotníky? Policejní instruktor sebeobrany por. Mgr. Petr Bačkovský k tomu uvádí: „Pokud se dostanete do situace, kde hrozí fyzické napadení, tak konflikt neeskalujte, situaci se pokuste vyřešit komunikací. Pokud tento přístup nezabírá a dochází k útoku, tak  jednejte podle natrénovaných postupů s maximálním nasazením a třeba s využitím slzného spreje nebo improvizovaných zbraní – tzn. předmětů běžné denní potřeby, které máte u sebe“.

Součástí jednodenního semináře byly i drily na kontrolovanou agresivitu a na tzv. „přepínání hlavy“ z klidného režimu do „bojového“, které se používají při výcviku izraelských bezpečnostních složek.

V závěru si cvičící zkusili aplikaci naučených technik v reálném venkovním prostředí v okolí vozidla zdravotnické záchranné služby nebo uvnitř vozu, kdy byli „napadáni“ figurantem ve speciálním obleku, aby byly útoky co nejrealističtější.

4. listopadu 2022
por. Mgr. Petr Bačkovský
policejní instruktor sebeobrany

por. Mgr. Dita Holečková
tisková mluvčí policie Pardubického kraje 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
HZS Pardubického kraje - 15. 11. 2022
Mlhavé počasí nás provází teď téměř každý den. Hlavně na silnicích buďte hodně opatrní. Své o tom ví cyklista, který...
HZS Pardubického kraje - 14. 11. 2022
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Pardubickém kraji je nyní zavřené. Důvodem je jeho přestěhovaní. V prov...
HZS Pardubického kraje - 14. 11. 2022
Kdo by to řekl? Za požár může kočka. To bude nejspíš tak, když ponecháte v hrnci voňavý pokrm a kočičku to přiláká....
Reklama   •   Koupit reklamu